• Obec Budislav a okolí
  • Táborová základna

Obec Budislav a okolí

Táborový areál - Obez Zbyslavec a okolí

"Obec, ležící na pokraji lesů, má velmi romantickou polohu. Proti škole dva mohutné balvany pískovcové — Velké a Malé Hradisko. Podobných balvanů různé velikosti a fantastických tvarů je rozseto kolem vsi hojně. Krásný rozhled od statku Dočkalova. Možno viděti Litomyšlsko, Orlické hory, Kunětickou horu i Krkonoše, pohoří Nasavrcké a Moravu až k Moravské Třebové. V údolíčku „Kalibánce" žulové lomy. Pískovcové lomy dávají výborný pískovec, který se daleko vyváží. Nalézá se tu též tmavý syenit i turmalinit. Zajímavé jsou vycházky k lubenské myslivně, k rybníku „Zimce", na Skalku a nejvděčnější ovšem do jednotlivých částí skalní krajiny Toulovcovy — kamenné to pohádky."

Poloha obce Budislav

Budislav je středně velká obec v Pardubickém kraji s počtem obyvatel kolem 440. Najdeme ji na okraji přírodní rezervace Toulovcovy Maštale, 15 km jihozápadním směrem od města Litomyšl a 18 km jižním směrem od Vysokého Mýta. Obec je díky své poloze předurčena jako rekreační oblast.

Přírodní rezervaci tvoří zajímavý labyrint pískovcových skal. Skalní útvary, Zámeček, Velké a Malé Hradisko naleznete přímo v obci. Obcí protéká potok Desná, který dělí obec od osady Kamnenné Sedliště. Nachází se zde soustava Rybníků Nový neboli Horní rybník, Prostřední rybník a Širůček, který je využíván též ke koupání.

Západním i jižním směrem se rozprostírají malebné a rozsáhlé lesy. Severním směrem k Jarošovu můžete navštívit Toulovcovu rozhlednu, postavenou ve výšce 539 m.n.m..Rozhledna je vysoká 12 m.

Budislav je výchozí místo turistických a cyklistických tras vedoucích do oblasti Toulovcových a Městských Maštalí.

Historie obce Budislav

Obec Budislav vznikla asi ve 13. století. Na místě vymýceného lesa byla založena vesnice s polnostmi. Koncem 14. a začátkem 15. století patřila Budislav zámožnému litomyšlskému měšťanovi Vavřinci Toulovcovi.

Dominantou obce je moderní ekumenický Kostel Boží Lásky postavený v roce 2004.

V roce 2008 byla vybudována v oblasti pod Kozmínem retenční nádrž o rozloze 2,16 ha sloužící zejména k regulaci toku Desinka - zabránění povodní a zvýšení hladiny Desinky v období sucha. Nádrž se dále užívá k rybolovu a koupání.

Táborová základna – DT Vesmír Budislav

Táborový areál - táborová základna

Areál dětského tábora je položen do krásné přírody nedaleko pískovcových útvarů "Toulovcových Maštalí" s mnoha turistickými trasami.

K areálu, který se nalézá na samém okraji obce Budislav, vede asfaltová cesta, která umožňuje bezproblémový příjezd autobusů, zásobování i osobních vozidel až do udržovaného areálu tábora.

Ani parkování vozidel v návštěvní den není díky dostatečnému prostoru komplikované.

Hlavní stavba areálu

V hlavní stavbě se nachází prostorná jídelna a společenská místnost vhodná ke konání oblíbených diskoték či dalších aktivit v případě nepříznivého počasí. Součástí stavby je i velmi prostorná zastřešená terasa se stoly na ping-pong.

Chatová osada areálu

Pro ubytování na táborovém pobytu je určena chatová osada v těsné blízkosti lesa. Tu tvoří 25 plně vybavených útulných dřevěných srubů s kapacitou až 130 lůžek a zděné budovy se sociálním zařízením (oddělené toalety, sprchy a umývárny s tekoucí teplou i studenou vodou).

Menší přízemní chatičky jsou čtyřlůžkové, větší, dvoupatrové chaty, pojmou 7 dětí. Celý areál je za tmy osvětlen několika lampami. V osadě nalezneme ohniště, stožáry na vyvěšení vlajek a travnaté i oplocené asfaltové hřiště.

Sportovní vyžití v areálu

V areálu se nachází prostorná společenská místnost, zastřešená terasa se stoly na ping-pong, ohniště, travnaté hřiště a oplocené asfaltové hřiště na míčové hry. Nekonečné možnosti nabízí i sousedící lesy. Ke koupání lze využít některý ze tří blízkých rybníků.

Ubytování v areálu

Všichni účastníci tábora jsou ubytováni v dřevěných srubech pro 4 až 7 lidí. V chatkách se nachází skříně, poličky, stolky se židličkami a postele klasické i patrové. Patrové jsou vybaveni zábranami proti pádu. Postele jsou vybaveny matracemi a polštářkem. Spaní ve vlastním spacím pytli (nutno mít s sebou!).

Stravování v areálu

Celodenní stravování a pitný režim je zajištěn dle všech platných předpisů. V areálu je plně vybavená kuchyň i jídelna, děti tedy nepotřebují ešusy ani vlastní příbory. Pro děti jsou připraveny snídaně, obědy, svačiny a večeře, v případě dohody lze režim doplnit o další chody tak, aby děti v žádném případě netrpěly hlady.

V roce 2014 se o přípravu stravy bude starat náš osobní, prověřený a vyhlášený šéfkuchař, který má zkušenosti s vařením nejen na dětských akcích, ale především v luxusních restauracích a penzionech. Špatné jídlo mu neodpustíme :)